Kosatec - Iris - Orris

Není lehké popisovat vůně, nikdo nemá obecný vzorec tohoto jazyka, pokud se nevyjadřujeme vzorci chemickými, je to vyjádřením asociací, pocitů, obrazů nebo třeba i zvuků. Právě proto je vždy dobré vůni okusit na vlastní kůži, udělat si svůj názor, vytvořit si k ní nějaký vztah.

naomi1 3

 

Léto je časem rozkvetlých kosatců, proto se trochu přibližme květině, která je občas neprávem ve stínu třeba růže nebo jasmínu. Malby kosatců byly nalezeny již kolem roku 1500 př.n.l. v srdci egyptských pyramid. V řecké mytologii je Iris bohyní, byla poslem mezi nebem a zemí pro ty nejvyšší bohy a ona sama je uváděna také jako bohyně duhy. Kosatec se poté stal i symbolem francouzských králů, za prozkoumání stojí i obrazy kosatců od Vincenta Van Gogha...

NaomiGoodsir

V parfumerii se setkáváme s názvem Iris či Orris. Orris je kořenem kosatců s názvem Iris pallida a Iris Germanica a právě z jejich kořenů, který projde po několik let, přesněji je to až 7 let, procesy na jejichž konci je substance s názvem Orris butter. Z té se destilací získává vonný extrakt používaný k výrobě parfémů, který je nesmírně ceněný a drahý (cca 0,45 kg může stát až 30 000 $, samozřejmě záleží na jeho kvalitě). Použití kosatce jako vonného materiálu sahá až do dob renesance. Oddenky se drtily, prosely a poté smíchaly s rýžovým pudrem, ten měl pak nasládlou fialkovou vůni. To je také důvod, proč jsou tóny kosatce obecně popisovány jako pudrové. Rýžový prášek se používal k parfémování paruk, obličeje a také oblečení, například rukavic. Až na začátku 20. století integrovali velká jména parfumerie tento vzácný materiál do svých vůní. “Orris je jedním z nejcennějších produktů, které máme, ale je také jedním z nejobtížněji použitelných”, výrok Oliviera Gillotina, parfuméra a vicepresidenta domu Givaudan jen svědčí o tom, jak výjimečný Orris je.

AtelierMateri

Kosatec je jako tajemné zvířátko z jiné planety. Roztahuje křídla, levituje nad svým stonkem, možná přistává - možná vzlétá. Sametově jemnými křídly bezustání chvěje ve vzduchu jako motýl. Pobízí k náhledu do jeho útrob, vyplazuje své jazýčky a exhibuje žilnaté tělo kontrastních barev, míchá je, avšak vždy s dokonalými přechody v souladu s jeho křivkami a tělem.

Je to květina, ke které stojí za to přiblížit svůj nos, ochutnat ji očima! Kosatec voní! Různé druhy, různé barvy a tvary, pokaždé si odnesete jiný čichový zážitek. Nyní je na to nejlepší čas, v červenci ještě pořád kvetou. Když Vám v tom bude bránit sousedův plot nebo nebudete moci kosatec najít, přijďte k nám do obchodu zakusit jejich jedinečnost v různých variacích. Není to máslo ani pudr…

Parfémy s kosatcem:

Atelier Materi - Iris Ebéne

Naomi Goodsir - Iris Cendré

Fotky a text: Lukáš 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení