Mistr parfémář - Olivier Cresp

Ve svém pařížském ateliéru míchá jeden slavný parfém za druhým. Minimálně jednu lahvičku od něj máte ve své koupelně i vy. Bez ohledu na to, jestli milujete romantické květiny, dramatické kombinace gurmánských nót s exotickými dřevy, nebo jen lehké sportovní vůně. Olivier Cresp, držitel titulu Master Parfumer, promluvil pro VOGUE Czechoslovakia o své práci, budoucnosti parfémů i proč a pro koho založil novou značku Akro. 

oliviercresp_desktop_about_1140x600

Moje začátky

Vyrostl jsem v rodině, která dělala parfémy. Pamatuji si na zahradu mých rodičů v jihofrancouzském Grasse, kde pěstovali spousty květin jako jasmín, růže, tuberózu, pivoňky. Můj táta a děda byli obchodníci, pořád mluvili o vůních a květinách. Když mi bylo osm, už jsem věděl, že chci být parfemář a dělat parfémy pro sebe. Sbíral jsem květiny, míchal je s alkoholem a pokoušel se udělat parfém. První pokusy moc dobře nedopadly. V osmnácti mě táta poslal do Spojených států, kde jsem pracoval pro jednu malou společnost v New Jersey. Právě tam jsem vytvořil své první skutečné vůně. Průlom nastal v roce 1992, když jsem namíchal pro Thierryho Muglera Angel. 

Můj učitel

Vše o vůních mě naučil můj táta. Díky němu jsem objevil vášeň pro parfémy. Každý den mě seznamoval s přírodními ingrediencemi a květinami. Chodil jsem s ním na květinové pole v Grasse, tam mi předával všechny své znalosti. Dalším mým idolem je Jacques Guerlain, tvůrce Shalimaru.

Já, parfémář

Abyste se stali parfémářem, musíte mít v sobě vášeň a trpělivost. A skvělé nápady! Těmi všechno začíná. Prvních deset let se musíte dívat a cítit věci. Po 45 letech se stanete mnohem lepším parfémářem. A jak už jsem zmínil, zásadní jsou nápady. Najít ten správný, něco nového, co na trhu ještě není. Kdybych měl sestavit svých TOP 10 nejlepších vůní, vybral bych 6 parfémů pro Akro, Thierry Mugler Angel, Dolce & Gabbana Light Blue, YSL Black Opium a Mon Paris

Můj podpis

Ve svém ateliéru mám kolem 1500 ingrediencí. Mám svůj styl, moje DNA poznáte. Hlavně v Akro. Jsem minimalista, pracuji raději s málo tóny, ale zase s těmi nejlepšími. 

Nová značka Akro

Po 43 letech v oboru nastal čas předat moje zkušenosti a znalosti dceři Anaïs. Spolu s jejím mužem Jackem jsme založili nový koncept. Chceme provokovat, proto máme v popisu slova cigarety SMOKE, sex NIGHT, marihuana HAZE, čokoláda DARK, kofein AWAKE a alkohol MALT. Nechceme následovat trh. Značka Akro je pro pár šťastlivců. Naše parfémy buď milujete, nebo nenávidíte. Všechny mají výraznou osobnost, nejsou v žádném případě pro každého. 
 
Copy of DAN_9150_1

Moje práce

Každý den něco tvořím, nebo sbírám nápady. Miluju to. Někdy to trvá měsíc, jindy i půl roku. Ročně namíchám 80 až 100 parfémů. Všechny zkouším na sobě, z 80 pak jde tak 15 až 20 na trh. Jedna vůně zabere obvykle dva roky, je to dlouhý proces. A je jedno, jestli pracuji pro sebe nebo pro jiné klienty. Způsob práce i myšlení je stejný. Ale u Akro musím víc riskovat a být mnohem odvážnější. Stinnou stránkou této práce je, že se všechno moc zrychlilo. Je tolik projektů a já nemůžu pracovat pro všechny. Přál bych si, aby se každým rokem dostávalo na trh méně parfémů. Méně je více. 

Moje dcera

Pracovat s vlastní dcerou byla velká výzva. Je mým nejnáročnějším zákazníkem. V rodině totiž neexistují bariéry. Zadala mi úkol, že pro Akro „potřebujeme 6 andělů“. Celou dobu na mě hodně tlačila.

Dokonalý parfém

Parfém není nikdy dokonalý. Pokouším se o něj celý život a nikdy nic nebude dokonalé. I ten nejlepší nápad na konci nikdy není perfektní. Pořád je co vylepšovat. Je to nekonečný příběh. 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení